fbpx

Czy kot może być na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej? Odpowiedź jest prosta – nie może być. Kot to zwierzę bezwzględnie mięsożerne i zgodnie z taksonomią należy do rzędu zwierząt drapieżnych. Nie każdy drapieżnik jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym, ale kot tak.

 Czy kot może być na diecie wegańskiej?

 

Koty nie potrafią skutecznie trawić pokarmów roślinnych. Takie źródło pożywienia nie jest też w stanie zapewnić kotu niezbędnych składników odżywczych. Wynika to z tego, że białko roślinne nie jest dla kota białkiem kompletnym, czyli nie zawiera pełnego zestawu aminokwasów niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania. Przykładem takiego adekwatnego dla kotów aminokwasu jest tauryna, którą możemy znaleźć przede wszystkim w białkach pochodzenia zwierzęcego.

 

Jest to kwestia, o której się zapomina. Często patrzymy na to, ile jest białka w karmie. Ale nie zwracamy uwagi na to, jakiej ono jest jakości lub jaka jest jego biodostępność.

Produkty roślinne są ponadto bogate w węglowodany, do których trawienia koty nie są przystosowane.

 

Kot na diecie wegańskiej – co mówią źródła?

 

W wielu źródłach i normach żywieniowych znajdziemy informacje, że kot – jako zwierzę bezwzględnie mięsożerne – nie ma określonego zapotrzebowania na węglowodany. Nie można zatem robić z kota weganina lub wegetarianina na siłę.

Prawdę mówiąc, wystarczy wziąć dowolną książkę dotyczącą anatomii i fizjologii kotów. Z łatwością wywnioskujemy z niej, że koty w żadnym stopniu nie są przystosowane do jedzenia pokarmów roślinnych.

 

Przykładami  takich cech są m.in.:

 

– uzębienie typowe dla zwierzęcia mięsożernego,

– ruch szczęką góra-dół,

– brak amylazy ślinowej wstępnie trawiącej węglowodany w jamie ustnej,

– stosunkowo krótki układ pokarmowy,

– brak możliwości przekształcenia aktywnej witaminy A z roślinego beta-karotenu,

– niska aktywność glukokinazy wątrobowej,

– brak receptorów smaku słodkiego.

 

Dawajmy kotu mięso!

 

Uważam więc, że decydując się na wzięcie kota pod opiekę do swojego domu, bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Troska o zdrowie i dobrostan naszego pupila powinna obejmować również dietę odpowiednią biologicznie. Nie powinniśmy kotu narzucać swojego systemu wartości, bo najzwyczajniej w świecie możemy mu w taki sposób wyrządzić ogromną krzywdę. Dieta wegańska u kota to prosta droga do niedoborów, otyłości czy cukrzycy.

 

Jeśli ktoś nie może znieść myśli o karmieniu swojego pupila mięsem, powinien zastanowić się nad przygarnięciem zwierzęcia naturalnie przystosowanego do diety roślinnej.