fbpx

Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) – zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka.

Kot domowy to zwierzę udomowione, żyjące bezpośrednio i pośrednio w warunkach zależnych od człowieka.

Kot domowy to kot urodzony w domu, w piwnicy czy za krzakiem.
Kot domowy to określenie gatunku, nie miejsca urodzenia i życia. Kot domowy może być bezdomny, może być zdziczały. Nie może być dziki.

Dzikie są zwierzęta wolno żyjące.

 

W naszym kraju występują dwa wolno żyjące gatunki zwierząt – ryś oraz żbik.

Określenie kot wolno żyjący, zwierzę wolno żyjące, nie jest tożsame z słowotworem kot wolnożyjący. Kot wolno żyjący, zwierzę wolno żyjące to zwierzę dzikie. Nie istnieje coś takiego, jak kot wolnożyjący.

Nie istnieje w systematyce językowej, ani biologicznej coś takiego jak kot wolnożyjący.

Osobom wątpiącym polecamy słownik PWN. To określenie stworzył sobie na swój użytek człowiek.

Określenie kot wolnożyjący – ma w odczuciu społecznym i za sprawą działań fundacji tworzyć przekonanie, że kot domowy bezdomny, zdziczały – jest zwierzęciem dzikim, i jego miejsce jest poza domem, że należy się mu miejsce na rozwój, że jest pożyteczny w łapaniu gryzoni. To określenie ma też zapewnić kotu bezpieczeństwo od osób, które potencjalnie mogłyby się nad nim znęcać.

 

Kot domowy bezdomny, zdziczały – nie jest zwierzęciem wolno żyjącym (dzikim) ani tym bardziej wolnożyjącym – mówienie inaczej jest kłamstwem i działaniem na szkodę całego gatunku. Taka forma komunikacji nie chroni kotów, a powoduje społeczną akceptację bezdomności.

 

Nie należy używać błędnej nazwy dla gatunku, gdyż tworzy ona patologiczne wsparcie ogromnej już bezdomności kota domowego. Tym samym, przykłada się do dzikich ofiar kota domowego – w skali samej Polski to około 1 miliard ofiar w przyrodzie.

Wspieraj masową kastrację kota domowego wszędzie poza dobrej jakości hodowlami – niezależnie od tego czy dany kot ma dom, czy też jest bezdomny.

Jeśli Twoja gmina używa określenia kot wolnożyjący, poinformuj urząd o błędzie i zachęć do poprawienia komunikacji i form pracy z kotem domowym.

Wspieramy jako projekt racjonalne zmiany – prowadzimy szkolenia dla jednostek samorządowych.